Jo, tak tahle sobota se opravdu vyvedla! I když vlastně, půlka z ní byla pracovní. Ale co by člověk neudělal pro děti z vesnice… Takže nejdříve se s Ivanou, Bobem, Terezou a s dětmi z klubu “My z Pato”, který existuje více než rok při knihovně, zúčastňujeme exkurze pořádané Czech Coal Group. A frčíme do dolu Vršany.

Vršanská uhelná a Severní energetická organizují exkurze do těžebních lokalit (do lomů) za plného provozu a na rekultivace pod názvem Uhelné safari od roku 2009. Veřejnosti tak umožňuje zblízka se seznámit s technologií těžby hnědého uhlí, ale i obnovou krajiny po těžbě. Za dobu trvání projektu se prej s touto činností seznámilo 16 500 návštěvníků z celé ČR i ze zahraniční.

Takže mi si vybíráme trasu 2, tedy Vršany.  Při exkurzi bylo k vidění: skládkový stroj, vyhlídková terasa lomu Vršany, těžba skrývky rýpadlem KU800, těžba uhlí rýpadlem KU300 a k závěru pak významné rekultivace Hipodrom Most a Mostecké jezero.

No, pak jedeme domů a vezeme si sebou Ivany sekretářku Martinu. Super holka (jasně že super, když mi přivezla z dovolený slivovici), kterou ale babky považují za Honzovu Terezu 🙂 . Dáváme spolu oběd ve třech a já je pak, i když přiznávám že nerad, opouštím. Ale prostě musím….

Už ráno mi psal známej (říkejme mu tak), jestli někam nevyrazíme s jeho érem. Po návratu ze safari se tedy domlouváme a dáváme si sraz na letišti. Naplánoval luxusní let, který nakonec trval dvě a čtvrt hodiny. Most, Roudnice, Mělník, Slapy, Karlštejn, Křivoklát….

Fotky jsou TADY (safari) a TADY (letadlo, foceno přes zaprasený sklo).

A video (hodně rozklepané) je tu o řádek níže…