Dneska vyrážím hned po poobědním spánku. Ovšem výletu předcházela kvalitní příprava. Nejdříve tedy vyrážím na zámek Mostov a na zámek Kamenný dvůr. Oba dva zámky jsou v soukromých rukou a z obou dvou jsou hotely. Oba z dálky vypadají moc dobře, ale z blízka už je to horší. Zatím co na prvním zámku bych víkend klidně strávil, na samotě, klídek, večer Habáni a knížka, na druhém ani náhodou. Je možná v lepším stavu, ale leží těsně vedle dálnice. A ten bordel z ní je opravdu hodně slyšet. Z Kamenného dvora se přesouvám na statek Manský dvůr.
Velkostatek Manský dvůr  má starodávnou historii. V současné době se již poněkolikáté probouzí k novému životu. Měl by se stát místem, které spojuje krásy přírody s citlivou péčí člověka. Velká část statku byla zrekonstruována z dotačních peněz, ale nevím, jestli zrovna tělocvična (zbudovaná z bývalé stodoly) v této pustině najde své uplatnění. Fotím zvířátka, když tu vidím kousek od parkoviště v ohradě dva pěkné bizony nebo co to bylo za krávy. Beru foťák a letím k nim. Jenže jak jsem slepej, vůbec jsem si nevšiml, že jsou “na volno”. Já viděl ty zatlučený kůly do země, ale ty dráty mezi nimi jsem si jen vysnil. Vyfotím je tedy na mobil, a když beru foťák, ten vpravo se začal zvedat. Ustoupím tedy kousek, abych byl od té ohrady dál, kdyby mě chtěl oblíznout, když tu vidím, že tam žádný dráty nevidím. Takže tradáááááááá k autu. Ženská, co stála na parkovišti (jak se pak ukázalo, manželka majitele) povídá: “vždyť on chtěl jen podrbat…”.
Od kravky jedu na poslední zastávku, a sice do obce Doubrava, kde se nachází vesnická památková rezervace. Soubor stavení v Doubravě je krásnou ukázku hrázděných domů. Nejzajímavější Rustlerův statek (z roku 1751) je upraven jako muzeum, které návštěvníky seznámí se starými časy a životem na vesnici a představí výstavu obrazů a keramiky. A taky tam měli spousty koček a miminko 🙂 .
Fotky z dnešního odpoledne jsou TADY.