Včera jsem se s dětmi z knihovny zúčastnil výstavy o lodi Titanic. Expozice byla nainstalovaná na výstavišti PVA Letňany ve velice prostorné hale. Vystaveno bylo asi dvě stovky exponátů a spousty popisků k nim. Na začátku každý návštěvník obdržel palubní lístek se skutečným jménem pasažéra, který se plavby zúčastnil. Já jsem se jmenoval Johm Borland Thayer, byl jsem ředitelem železničních a tramvajových společností ve východní Pensylvánii. A právě peníze byly tím důvodem, že jsem měl kajutu C-68, ve které jsem cestoval se svou ženou a synem.

Titanic se stal největším a nejluxusnějším plavidlem své doby, pracovalo na něm přes tři tisíce dělníků a spojen byl 2 miliony nýtů. Jeho délka byla 269 metrů, šířka 28 a ponor byl 10 metrů. Posádka čítala 944 členů. Kapacita 1. třídy, kde jsem cestoval i já, byla 1034 osob, 2. třídy 614 a 3. třídy 1134.

Na konci prohlídky byla umístěna velká tabule se jmény všech cestujících, kteří byli rozděleni podle toho, zda se z parníku zachránili, či nikoliv. Já byl bohužel se synem v té druhé skupině…

Fotky z výstavy jsou TADY.